25 urodziny
Emocje

25 myśli na 25 urodziny!

Spóźniłam się z tym wpisem równo o trzy tygodnie. Bo urodziny to ja miałam 3 września. Ostatecznie udało mi się go jednak skończyć więc jest. Myśli częściowo trywialne, ale wszystkie jak najbardziej moje – taki prezent ode mnie dla mnie na 25 urodziny. 

1. To nieprawda, że im człowiek starszy, tym mądrzejszy. Im człowiek więcej przeżył, im więcej doświadczył i im więcej wyciągnął wniosków – tym mądrzejszy. 

2. Wiek nie zmienia magicznie stanu dojrzałości, to serio tylko liczba w metryczce.

3. Pewne wady trudno wyplenić. Teraz, z tym ćwierćwieczem na karku, jestem tak samo spóźnialska, jak byłam, kiedy chodziłam do gimnazjum – wiecznie w strachu, że nie zdążę na autobus. I mając 18 lat, modląc się w duchu, by polonistka za spóźnienie nie wygoniła mnie z lekcji. I tak samo, jak w okolicy 21 lat, wparowywałam spóźniona na zajęcia, albo nie przychodziłam na nie wcale, bo były o zbyt wczesnej godzinie. Spóźniałam się też na randki i na spotkania ze znajomymi. Jakie to niesamowite, że mimo wszystko ich mam, pomimo tych setek minut, które na mnie czekali. 

4. Żeby przestać mieć opory przed noszeniem krótkich spodenek latem, bo przecież wszyscy zobaczą te “tłuściutkie jak paróweczki nogi”, wystarczy tak po prostu… zacząć nosić krótkie spodenki! Kiedy oswoimy te niesprawiedliwie demonizowane nogi, nagle zaczynają być całkiem ok.

5. Sukienki i spódnice dodają pewności siebie.

6. Jesteśmy tym, co jemy. Sposób odżywiania ma OGROMNY wpływ na to, jak wyglądamy i jak się czujemy. Nieładna cera, nadprogramowe kilogramy, muchy w nosie po wstaniu z łóżka. Mniej energii, zły nastrój – to wszystko często jest zasługą diety ubogiej w wartości odżywcze. Dla mnie to odkrycie życia, serio! 

Urodzinowe myśli

7. “Nie żyjemy po to, żeby pracować, pracujemy po to, żeby żyć” – uczę się tego wciąż od mojej mądrej przyjaciółki. Praca to dodatek, środek do celu. Nie definiuje nas, nie określa, nie jest wszystkim, co najważniejsze.

8. Ale z drugiej strony praca jest dobra! Otwiera na ludzi, pokazuje, że mamy umiejętności, o jakich wcześniej nie mieliśmy nawet pojęcia. Możemy się dzięki niej rozwijać, uczyć nowych rzeczy, dowiadywać więcej o sobie i innych.

9. Rozmawiajmy. Tłumaczmy, co mamy na myśli. Mówmy wprost, czego oczekujemy i co nam sprawia przykrość. Otwartość wobec innych jest najlepszym, co możemy zrobić dla siebie i ważnych dla nas relacji. Nie czekajmy aż ktoś się domyśli co nam się kotłuje w głowie, bo nikt nie musi czytać nam w myślach. I bądźmy przy tym otwarci na oczekiwania innych. 

10. Jedna z ważniejszych w życiu spraw, to wierzyć we własną wartościowość. Wtedy jest łatwiej ze wszystkim. Z nawiązywaniem relacji, dbaniem o te, które już mamy, zrywaniem tych, które zupełnie nam nie służą. W takim stanie łatwiej jest też znaleźć źródła zarobku i odkrywać swoje pasje. 

11. “Nie mam na to czasu” to najgorsza wymówka na świecie. Wszyscy ludzie sukcesu mieli do dyspozycji taką samą ilość godzin w ciągu dnia. 24 na dobę i ani minuty więcej. Po prostu świadomie nimi dysponowali.

12. Nigdy w życiu nie jest za późno. Zawsze jest w sam raz.

13. Kiedy coś się kończy, to nie po to, żeby odebrać nam szczęście. Kiedy coś się kończy, to tylko po to, by zrobić miejsce na nowe, lepsze, właściwsze dla nas. Czasami trzeba na to poczekać, zrobić krok do tytułu, postać w miejscu, albo nieco się wysilić. Ale lepsze w końcu nadejdzie.

14. Dbajmy o swoich przyjaciół. Nie będą na nas czekać w nieskończoność.

15. Życie jest ulotne bardziej, niż myślimy o tym na co dzień. I człowiek jest bardziej ulotny. Nie warto kłócić się o głupoty, nie warto stroić fochów, szkoda czasu.

16. Nie zawsze trzeba wygrywać kłótnie. Nasza wygrana jest zawsze czyjąś przegraną. A w szczęśliwych związkach najważniejszy jest remis i zadowolenie obu stron.

17. Pytajmy. Trudno jest poznać drugiego człowieka, nie zadając pytań.

18. Społeczeństwo lubi ludzi, którym się “układa”. Najlepiej, żebyśmy mieli skończone super studia, albo i kilka. Świetną pracę, oczywiście dobrze płatną, bo po co robić coś tylko dlatego, że to lubimy? Nieee, w końcu pieniądze są tak ważne, że trzeba się dla nich poświęcać. Nawet jeśli oznacza to spędzanie połowy życia w miejscu, którego się nie znosi, robiąc rzeczy, które nie sprawiają nam frajdy. Związek? No musi być. Bycie singlem to najwyżej tylko kilka miesięcy, bo potem skończymy jako stare panny z kotami! Pod natłokiem tych oczekiwań, czasami trudno jest postępować według własnych wartości. A warto! Dobrze jest czasami olać to, czego wymaga od nas otoczenie i postępować w zgodzie ze swoimi przeczuciami.

Cascais

19. Praca, w której spędzamy połowę naszego życia, MUSI dawać nam satysfakcję! Nie da się oddzielić swojego wnętrza na “ja w pracy” i “ja poza pracą”.

20. Nie istnieje coś takiego jak limit jednej miłości w życiu. Można się prawdziwie zakochać i kochać prawdziwie wiele razy.

21. Lepiej jest robić cokolwiek, niż nie robić nic. Jeśli nie możemy się zdecydować, wybierzmy cokolwiek. Jeśli nie wiadomo co robić zawodowo, róbmy cokolwiek. Bo najgorsza akcja, to brak jakiejkolwiek akcji.

22. Lepiej zacząć uczyć się późno, niż wmawiać sobie, że straciliśmy już zbyt wiele czasu. Czas i tak upłynie, a jak zaczniesz grać na pianinie teraz, to za pięć lat będziesz miał pięcioletni staż. Jeśli nie zaczniesz, za pięć lat zamiast umiejętności, będziesz miał pięcioletni żal.

23. Świadomość jest tym, co najbardziej wyróżnia ludzi na tle innych stworzeń. Korzystając z niej, wybieram pójście na basen, zamiast włączenia kolejnego odcinka serialu. Korzystając z niej, wybieram gorzką zamiast mlecznej. Wodę, zamiast coli. Szczerą rozmowę, zamiast kłamstwa. Jeśli już tę świadomość mamy, warto z niej korzystać.

24. Nie można na wszystko żałować sobie pieniędzy. Po to one są, żeby czasami sprawić sobie ot tak, po prostu odrobinę przyjemności. Nie służą wyłącznie do płacenia za rachunki i kupowania jedzenia. Służą też do kupowania wyjątkowego jedzenia. I książek i płyt i wycieczek i ubrań, jeśli sprawia nam to przyjemność. I dostępu do wymyślnych aplikacji. I wina. I e-booków. I kolorowych kubków do kawy.

25. Aurea mediocritas, czyli umiar, czy życiowy balans. Każdy z nas powinien odnaleźć swój własny złoty środek. Czuję, że do mojego bliżej mi, niż kiedykolwiek wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *