Mieć pasję
Emocje

Dlaczego MUSISZ robić to, co lubisz?

Czuję ten przyjemny dreszcz ekscytacji i nagle rozumiem, czego brakowało mi przez ostatnie miesiące. W składzie daty są trzy siódemki, kiedy wracam do pisania. Siódemki i trójki mają szczególne znaczenie w moim życiu – jestem więc przekonana, że macza w tym palce Wszechświat.

Pasja – niekiedy szewska

Pisanie, tak samo jak każda inna pasja – jest jak nałóg, używka, która uzależnia. Nawet jeśli starasz się tę używkę zostawić, bo czujesz, że brak pomysłów, brak ci talentu, to po odstawieniu odczuwasz wszechogarniający głód. I możesz sobie powtarzać, że nie potrzebujesz całego tego pisania, że bez niego ci lepiej, bo nie zadręczasz się myślami o tym, jak beznadziejnie ci to wychodzi i że wszyscy dookoła tworzą lepiej, ciekawiej, sensowniej niż ty. Ale ostatecznie zdajesz sobie sprawę, że pomimo radosnego przeżywania chwil, pomimo całej dobroci, jaka cię otacza, czegoś ci brakuje. Bardzo, bardzo tęsknisz.

Owładnięta tęsknotą

Tęsknisz za beztroskim stukaniem w klawiaturę, za chwilami, podczas których spod twoich palców wychodziły coraz to kolejne litery formujące ostatecznie całe zdania. Tęsknisz za momentem, w którym czytałeś to, co wydobyło się właśnie na światło dzienne z wnętrza twojej głowy. Za odczuwaniem całej gamy emocji, która przewijała się wtedy przez ciało. Niekiedy przeważało zażenowanie, towarzyszące wrażeniu, że to, co napisałeś jest okropnie słabe, że nie ma w tym żadnego sensu i żadnej wartości. Obawiałeś się, gnębiło cię przeokropnie, że jeśli ktoś poza tobą to przeczyta, poczuje to samo. Wywróci oczami i wyrazi w myślach bardzo niepochlebne epitety na twój temat.

Dlaczego warto mieć pasję?

Czasami, po powstaniu niektórych tekstów, masz we wnętrzu gromadkę fruwających motyli, bo skutecznie ubrało się w słowa myśli, które kołatały w głowie od dłuższego czasu. Dla tych wszystkich skrajnych emocji, dla tej radości tworzenia warto się przełamać i jeszcze raz spróbować. Jeśli masz coś, co kiedyś sprawiało ci radość, ale z jakiegoś powodu przestałeś to robić, daj sobie jeszcze jedną szansę. I drugą i trzecią i czwartą, jeśli będzie taka potrzeba. Ludzie nie zostali stworzeni po to, by bezrefleksyjnie i nieszczęśliwie przeżywać swoje dni. Zostaliśmy obdarowani umiejętnością myślenia, zdolnością do zachwytu i twórczymi talentami, nie bez powodu. Masz w sobie to wszystko więc korzystaj. Namaluj, opisz, zaśpiewaj, zrób grafikę, zatańcz to, co widzisz. Zachwyć się.

Kiedy więc jest w twoim życiu rzecz, która uszczęśliwia cię prawie najbardziej na świecie – pod żadnym pozorem nie pozwalaj sobie, żeby jej nie robić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *