Odpowiedzialność za siebie
Samoocena

Czas o siebie zadbać, bo widzisz – nikt nie przyjdzie nam na ratunek.

Warunkiem niezbędnym do rozwoju, do zwiększenia poczucia własnej wartości jest wzięcie odpowiedzialności. Zrozumienie, że nikt inny, tylko ty sam jesteś odpowiedzialny za swoje życie. Nie chodzi o to, by odczuwać poczucie winy z tego powodu, ale by zdać sobie sprawę, że sam jesteś swoim panem. Jesteś „podmiotem sprawczym w swoim życiu i zachowaniu”.

SIŁA ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA SIEBIE

Niekiedy cierpimy przez zachowanie innych ludzi, przez czynniki zupełnie niezależne od nas. To nie jest tak, że mamy wpływ na absolutnie wszystkie wydarzenia, które dzieją się w naszym życiu. Ale odpowiadamy za nasze reakcje. Odpowiadamy za nasze postrzeganie rzeczywistości. Odpowiadamy za to, czy bierzemy odpowiedzialność za własne życie, czy jego kształt nieustannie uzależniamy od postępowania innych ludzi. Czy obarczamy ich winą, zamiast wziąć sprawy w swoje ręce.

Ogromny wpływ na to, jakimi jesteśmy ludźmi, na nasze przyzwyczajenia, postrzeganie świata, mają wpływ nasi rodzice. To, jak traktowali nas w dzieciństwie, czego od nas wymagali, czy z nami rozmawiali, czy szanowali nasze wybory, jaki pokazali nam wzór rodziny, jak zachowywali się względem innych ludzi. Dziedziczymy po rodzicach bardzo wiele. I dobrego i złego. Niektórzy są mniej podatni na dziedziczenie oparte na modelowaniu, czyli na traktowaniu swoich rodziców jako swoisty wzór postępowania, inni są podatni bardziej. Ale rodzice nigdy nie są nadludzkimi istotami, tylko zwykłymi ludźmi, którzy także mają swoje słabości, swoją przeszłość i mogli popełniać błędy, jak każdy. Mogli nawet sobie nie zdawać sprawy, że je popełniają.

Oddajemy rodzicom zbyt wiele odpowiedzialności za swoje życie.

Myślę, że obarczanie odpowiedzialnością rodziców za całokształt naszego charakteru i życiowy rozwój to ogromna blokada, taki kamień milowy, który nie pozwala ruszyć dalej. Niektórzy tak bardzo obarczają rodziców winą, że nie potrafią wziąć odpowiedzialności za siebie. A w końcu dorośli ludzie mają większą siłę sprawczą niż dzieci. Właściwie, kiedy usamodzielniasz się ekonomicznie, odpowiedzialność jest już w 100% po twojej stronie. To, czy twój żal i twoje pretensje będą nadawały kierunek twojemu życiu, zależy już wyłącznie od ciebie.

Przestańmy obwiniać ŚWIAT

Jestem ogromną zwolenniczką wysokiej samooceny, ale to nie powinno wiązać się z arogancją, a brak samokrytycyzmu jest niejako z nią równoznaczny. Powinniśmy więc pracować nad samokrytycyzmem i refleksyjnością. Kiedy winą za swoje niepowodzenia obarczamy innych, to nie ma mowy o poczuciu odpowiedzialności za siebie.

Istnieje taki typ ludzi, którzy zwykli obwiniać świat o wszystko. Mają złe oceny, bo nauczyciel się uwziął, nie zdali prawa jazdy, bo egzaminator od początku chciał ich oblać, nie dostali pracy, dlatego że rekruter ich nie docenił, nie potrafią tworzyć zdrowych relacji, bo rodzice ich tego nie nauczyli. W zasadzie oni robią wszystko idealnie, ale to świat jest przeciwko. W większości przypadków to my nie daliśmy z siebie wszystkiego.

Szkoda życia na bycie bohaterem tragicznym. 

Niestety, jeśli przypisujemy odpowiedzialność za nasze porażki innym ludziom, nie jesteśmy w stanie ich uniknąć, nie jesteśmy w stanie zacząć odnosić sukcesów. Bo nie zostaliśmy wyposażeni w żadną moc, która pozwalałaby nam zmieniać innych ludzi. Mamy jedynie moc, by odpowiadać za siebie samych.

Jeśli chcemy być szczęśliwsi, jeśli chcemy się zmienić, jeśli chcemy tworzyć pełniejsze relacje, powinniśmy w pewnym momencie uświadomić sobie, że nikt nie przyjdzie nam na ratunek, że za twoje decyzje, za twoją przyszłość odpowiadasz tylko ty.

„Odpowiedzialność za siebie jest czynnikiem niezbędnym do osiągnięcia poczucia własnej wartości. Unikanie jej skazuje nas na bycie ofiarą własnego życia. Sprawia, że stajemy się bezradni. To właśnie od tego unikania musi się uwolnić wielu ludzi, jeśli kiedykolwiek mają wznieść się ponad tragiczny odbiór życia.”

Cytaty: Nathaniel Branden

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *