Życiowe decyzje
Emocje,  Samoocena

“Ty nie jesteś wszyscy!” – czyli poczucie własnej wartości a życiowe decyzje.

Kiedy byłam dzieckiem i coś nabroiłam, zdarzało mi się usprawiedliwiać słowami “ale wszyscy tak robią!” “ale oni też uciekli z lekcji!” “ale większość klasy dostała dwóję!” i słyszałam wtedy zazwyczaj jedną odpowiedź: Ty nie jesteś “wszyscy”.

To prawda, nie jestem wszyscy. I Ty też nie jesteś. 

Podejmuj WŁASNE życiowe decyzje

Czy kłamstwo powtórzone 100 razy stanie się prawdą? 

To dlaczego w zdanie powtórzone przez 100 osób, zaczynamy wierzyć, jakby było prawdziwe?

Niektóre opinie ludzi przyjmujemy jako swoje, bo trudno byłoby podważać dosłownie każdą docierającą do nas myśl, stanowisko czy spostrzeżenie. Czasami wygodniej jest pójść na skróty. Ale co wtedy, gdy chodzi o decyzje wywierające wpływ na przebieg naszego życia? Przez całą szkołę średnią słyszymy, że trzeba iść na studia, bo bez studiów to nic nie osiągniemy w dzisiejszym świecie. I najlepiej wybrać takie studia, które zapewnią dobrze płatną pracę, bo z pasji to człowiek nie wyżyje. A po studiach, że skończyły się szaleństwa i trzeba spoważnieć. I szczęśliwe życie, to tylko z mężem, z dziećmi i kredytem na mieszkanie. 

I ja kiedyś słuchałam tych prawd objawionych. W końcu starsi ludzie to ludzie mądrzejsi, z większym doświadczeniem życiowym, z poważniejszymi przemyśleniami i w ogóle. Ale najczęściej to guzik prawda. Ludzie, kiedy nam radzą, kierują się zwykle swoimi wartościami i priorytetami, nie zastanawiając się, co dla nas jest najlepsze i najważniejsze. A kto wie najlepiej, co przyniesie ci szczęście? Ty sam. Tylko zastanów się najpierw, kim jesteś i czego chcesz.

Poznaj siebie, żeby ułożyć sobie życie, nie na odwrót

Totalnie bez sensu jest robić coś, bo wszyscy tak robią. Zdawać maturę rozszerzoną z wosu, bo wszyscy zdają, studiować, bo wszyscy studiują, iść na etat, bo w tym wieku wszyscy pracują na etacie. Zastanów się i szczerze sobie odpowiedz, czy jest ci potrzebna matura z wosu? Czy może czas, który poświęciłbyś na przygotowywanie się do niej, lepiej byłoby w twoim przypadku poświęcić na lekcje rysunku? Czy rzeczywiście chcesz studiować i wiesz, który kierunek pozwoli ci rozwijać twoje mocne strony? Czy praca na etacie da ci spokój ducha i zaspokoi ambicje? 

Ale żeby odpowiedzieć na te pytania i inne, równie ważne, trzeba zyskać samoświadomość. Poznać siebie, dowiedzieć się co tobą kieruje, co jest dla ciebie istotne, czego pragniesz od życia, co daje Ci radość, o czym marzysz, na czym chciałbyś zarabiać. I ok, czasami jest tak, że trzeba się przemęczyć na studiach, za którymi nie przepadasz, dorabiając w pracy, której szczerze nie znosisz, żeby później każdy dzień spędzać tak, jak kochasz najbardziej. Tylko jeśli nie chcesz żałować zmarnowanych lat, a cieszyć się, że walczyłeś o swoje marzenie, dowiedz się najpierw, czego właściwie chcesz.

Społeczny dowód słuszności – czy społeczny dowód mylności?

W 1972 roku Robert O’Connor przeprowadził badanie na nieśmiałych przedszkolakach, mających trudności w nawiązywaniu relacji. Doskwierały im społeczne zahamowania, przez które nie uczestniczyły w zabawach większych grup dzieci, spędzając czas samotnie na uboczu. Przedstawiono im 23-minutowy film składający się z 11 scenek – każda z nich miała podobny schemat – dziecko początkowo przyglądające się zabawie innych dzieci, w końcu dołącza do nich i zaczynają bawić się wspólnie, co wywołuje radość zarówno u tego, które dołączyło, jak i u reszty uczestników zabawy. 

Efekty? Dzieci, które obejrzały film, nagle zaczęły z własnej woli włączać się do zabawy, a kiedy po kilku tygodniach odwiedzono przedszkola w celu weryfikacji eksperymentu – okazało się, że wycofane dzieci, które nie obejrzały filmu, nadal stały na uboczu, natomiast te, które go widziały, brylowały wśród swoich towarzyszy. 

Jak widać, branie przykładu z innych ludzi może przynosić fantastyczne skutki, kiedy chcemy oswoić się z jakimiś działaniami, natomiast czy jest sens kierować się zdaniem ogółu, w przypadku gdy chodzi o nasze osobiste szczęście, spełnienie i zadowolenie z życia?

Kim właściwie jesteś?

Poznajemy siebie każdego dnia. To nie jest tak, że w tej chwili wiesz już o sobie wszystko. Pewnie nadal pozostaje wiele sytuacji, w których nie wiesz, jak zareagujesz, pytań, na które nie znasz odpowiedzi. Ale żeby coraz więcej o sobie wiedzieć, trzeba zadawać sobie pytania, wyciągać wnioski, czasami coś przeanalizować, a czasami zadowolić się myślą “o, to właśnie tak reaguję na krytykę – smutkiem i bezradnością, czy chcę coś z tym zrobić, czy zostawiam to tak, jak jest?”. Jest wiele pytań, które możesz sobie zadać na drodze do odkrywania siebie:

– Jakimi wartościami kierujesz się, podejmując decyzje? 

– Co jest w tobie najpiękniejsze, czego chciałbyś nauczyć innych? 

– Jakie zachowania wywołują w tobie moralny sprzeciw? 

– Co jest dla ciebie najbardziej wartościowe, najbardziej znaczące? Przedmioty materialne, bliscy ludzie, własny rozwój? 

– W jakim obszarze chcesz się rozwijać? Rysunek? Aktorstwo? Projektowanie mostów? Język chiński? Szycie?

– Czy lubisz siebie? 

– Czy poświęcasz swój czas odpowiednim ludziom?

– Czy robisz to, czego rzeczywiście w głębi duszy pragniesz? Jeśli nie, to co cię powstrzymuje?

Poznawanie siebie to proces zajmujący całe życie. To proces budujący poczucie własnej wartości, a także budujący samoświadomość. I zdecydowanie warto go przejść, bo zdajesz sobie sprawę, że jesteś jedyny na całym świecie? Że nie ma drugiej identycznej osoby? Jesteś wyjątkowy z całym zestawem swoich zalet, wartości, wad, umiejętności, cech, obaw, myśli. Nigdy nie daj sobie wmówić, że jest inaczej. A im lepiej siebie znamy i im bardziej siebie lubimy, tym łatwiej podejmujemy życiowe decyzje. Tym bardziej wierzymy w słuszność naszych wniosków.

Ostatecznie tylko wybory, które pochodzą od ciebie, pozwolą mieć poczucie, że panujesz nad swoim życiem, że masz wpływ na jego przebieg, postępujesz i wybierasz według swoich przekonań i swoich wartości, nie cudzych.

PS darmowy e-book, który pomaga wzmacniać samoocenę, czeka do pobrania o tu: KLIK
Ebook samoakceptacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *