Zapomnieć o przeszłości
Emocje,  Relacje

Przeszłość – rozdział zamknięty!

Jak często katujesz się wspomnieniami niewykorzystanych szans? Jak często nie podejmujesz wyzwania, bo kiedyś przecież próbowałeś i nie wyszło? I w końcu – jak często rezygnujesz z robienia rzeczy, których pragniesz, bo brakuje ci wiary we własne możliwości?

A co gdyby całą tę przeszłość, z którą nie możemy się pogodzić – wszystkie złe decyzje i rzeczy które wytykamy sobie w duchu – zamknąć w osobnym pudełku ulokowanym w krańcowym punkcie pamięci i nakleić na nim etykietę “przeszłość – rozdział zamknięty”?
Wielu z nas ma tendencję do umniejszania wartości swoich osiągnięć, a wyolbrzymiania znaczenia porażek. Tylko pozornie jest to niewielki problem i łatwo się z nim uporać. Wystarczy przecież zmienić sposób myślenia. Ale czy zmiana sposobu myślenia nie jest jak przebijanie głową muru?

„Głową muru nie przebijesz. Ale gdy nie ma nic innego, trzeba i głową”.
Józef Piłsudski

Budź się z myślą:
„dziś jest pierwszy dzień z reszty mojego życia!”

Słowa błahe, banalne, każdy z nas słyszał je średnio miliard razy na przestrzeni całego życia. Jednak czy łatwo jest zaczynać każdy dzień, jakby stanowił drogę w nieznane? Możliwe, że wystarczy sobie uświadomić jak nieprzewidywalnym miejscem jest świat, w którym żyjemy. Nieustannie zaskakują nas ludzie, okoliczności, bywa, że zaskakujesz sam siebie. Czasami trafiasz przypadkiem na znajomego w mieście i od słowa do słowa, choć wcale tego nie chcesz – proponujesz spotkanie, bo przecież głupio się pożegnać bez tego niezobowiązującego „musimy się w końcu spotkać!”. Liczysz na to, że znajomy się nie odezwie, dawno go nie widziałeś i spotkanie trwające dłużej i intensywniej niż przypadkowe 3 minuty w centrum miasta przy ciszy zagłuszanej jazgotem samochodów mogłoby skończyć się nieco niezręcznie.
Ale on się odzywa, tobie głupio odmówić i umawiacie się na kawę. Co może stać się później?

– Okazuje się, że rozmawia wam się znakomicie, macie wiele wspólnych tematów, zyskujesz więc kumpla na dłużej.
– Albo nie zyskujesz kumpla, ale dowiadujecie się o sobie więcej i za jakiś czas jego znajomy szuka do pracy kogoś z twoimi kompetencjami.
– A Ty akurat potrzebujesz pracy. On cię poleca i dostajesz zaproszenie na rozmowę.

Wszechświat pełen jest niesamowitych zbiegów okoliczności, które wywierają wpływ na przebieg naszego życia.  Jestem przekonana, że wertując w pamięci własne doświadczenia, znalazłbyś co najmniej kilka szczęśliwych przypadków, które zupełnie niespodziewanie odmieniły coś w twoim życiu.

Dlaczego to jest ważne?

Zbyt wielu ludzi poddaje się jeszcze w trakcie życia. Stawiamy sobie wymagania, oczekujemy czegoś od samych siebie i jeśli nie wpisujemy się idealnie w realizację tych oczekiwań – rezygnujemy. Nie zapisujemy się na lekcję języka, bo skoro w szkole nam nie szło, wychodzimy z założenia, że teraz będzie podobnie. Nie zaczynamy uprawiać pasji, o której marzymy, bo wydaje nam się, że jest już za późno i jesteśmy za starzy. Z obawy przed rozczarowaniem, z lęku przed porażką odwlekamy wszystko na później. I tak przemyka nam okazja za okazją na uczynienie swojego życia piękniejszym, weselszym i bardziej wartościowym.

Nikt nie uwierzy w ciebie za ciebie.

Każda wymówka, żeby nie robić tego, czego się pragnie, oznacza w istocie jedno – za mało determinacji. A jaki jest klucz do bycia bardziej zdeterminowanym?
Cierpliwość, wytrwałość i wiara w siebie.
Po prostu daj sobie jeszcze jedną szansę. Przeszłość już ci się przecież zdarzyła, najlepszym wyjściem jest więc pogodzić się z nią i uznać, że jeśli czegoś nie zrobiłeś, to widocznie nie byłeś wówczas w stanie. Ale nic, doprawdy nic nie stoi na przeszkodzie, żeby całą resztę życia spędzić inaczej. Żeby resztę dni podyktować nowym celom i nowym pragnieniom, żeby kolejny rozdział życia napisać bardziej świadomie i bardziej po swojemu.
I żebyś dzisiejszy czy jutrzejszy dzień, a jeśli będzie taka potrzeba nawet przyszły wtorek – zaczął jako pierwszy dzień z całej reszty twojego życia!

„A gdy będziesz już przy brzegu,
Nie oglądaj się za siebie wstecz.
Zostaw w łodzi to, czym jesteś,
To, czym byłaś i czym chciałaś być.
Zostaw czas i zostaw przestrzeń.
Zabierz tylko, zabierz tylko serca rytm”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *