Bezwarunkowa-samoakceptacja
Emocje,  Samoocena

Trochę siebie kocham, a trochę nienawidzę.

 „Niektórzy utożsamiają samoakceptację z aprobatą dla każdego aspektu własnej osobowości (czy wyglądu zewnętrznego) i z zaprzeczeniem, że jakakolwiek zmiana czy postęp mogłyby być pożądane. Akceptowanie siebie nie oznacza braku pragnienia zmiany, rozwoju, ewoluowania. Oznacza, że nie prowadzi się wojny z samym sobą – nie zaprzecza się prawdziwości tego, co w danym momencie naszej egzystencji tworzy naszą osobę. To kwestia poszanowania i akceptacji faktów – w tym wypadku faktów odnoszących się do naszego bytu.”

Samoakceptacja ułatwia ZMIANĘ

Ludzie dzielą się na kilka grup. Jedni wiedzą kim są, drudzy nie wiedzą, inni są w trakcie dowiadywania się, a pozostali nie chcą się dowiedzieć. Ja myślę, że to, kim jesteśmy, w ogromnej mierze zależy od tego, kim chcemy być.

Jeśli chcesz być życzliwa, ambitna, serdeczna, uczciwa, pracowita i pewna swojej wartości, to miej nieustannie z tyłu głowy, że na tym właśnie ci zależy i podejmując jakiekolwiek decyzje, traktuj to jako swój własny życiowy przewodnik. Nawet jeśli teraz taka nie jesteś, to postępując świadomie i kierując się ważnymi dla ciebie wartościami, prędzej czy później dotrzesz do celu. Jeśli przy każdej drobnej i większej decyzji wybierzesz świadomie drogę pracowitości i ambicji, zamiast pójść na łatwiznę, to w końcu stanie się oczywiste, że taka właśnie jesteś.

Ale żebyś mogła wykształcić w sobie te cechy, najpierw powinnaś poznać rzeczywistość. Zgłębić siebie, dowiedzieć się, jaka jesteś obecnie i zaakceptować to, nawet jeśli prawda wcale ci się nie podoba.

Bezwarunkowa miłość do siebie

Istnieje w psychologii takie pojęcie jak bezwarunkowa samoakceptacja. Odnosi się ona do bycia świadomym, dostrzegania prawdy o sobie i docenienia własnej osoby.

„Często kierują nami dwa błędne przekonania: wiara, że jeśli zaaprobujemy to, kim jesteśmy, to musimy zaakceptować w sobie wszystko, oraz przekonanie, że jeśli zgodzimy się na to, kim jesteśmy, to stajemy się niepodatni na zmianę czy rozwój.”

Bezwarunkowa samoakceptacja znajduje się głębiej niż poczucie własnej wartości. Jest rodzajem wrodzonego egoizmu. Nawet nie będąc przekonanym o własnej wartości, zwykle mamy gdzieś w swoim wnętrzu przekonanie, że coś jednak jesteśmy warci i na coś dobrego zasługujemy. Nawet będąc nieszczęśliwym, mając niską samoocenę, wyrzuty sumienia z tego powodu, jesteśmy w stanie akceptować, że aktualnie, na tym etapie życia tak właśnie czujemy. I to jest ok. Chcemy, by to minęło, nie podoba nam się to, ale niezadowolenie nie zmienia faktu, że teraz właśnie tak jest.

Twój MUST-HAVE

Kiedy potrafimy przyznać się do tych niewygodnych uczuć, możemy stawić czoła refleksjom, których obawiamy się najbardziej. Na przykład, że zmarnowaliśmy kilka lat życia, bo baliśmy się robić to, co podpowiadało nam serce. Albo byliśmy zbyt leniwi, czy że przez te kilka lat za bardzo w siebie nie wierzyliśmy. I tych lat nic nam nie przywróci. Nic nie zmieni faktu, że ludzie, którzy zaczęli w momencie, w którym my mogliśmy zacząć, są już znacznie dalej w swoim życiu, w realizacji swoich marzeń. I gdybyśmy kiedyś w siebie nie zwątpili, aktualna codzienność najpewniej wyglądałaby zgodniej z naszymi oczekiwaniami.

Przyznanie tego sygnalizuje, że należy trochę w życiu pozmieniać, by nie popełniać znów tych samych błędów, a zazwyczaj odczuwamy opór przed zmianami naszych przyzwyczajeń. Zaakceptowanie tej prawdy jest jednak solidnym fundamentem do zbudowania zdrowego poczucia własnej wartości.

Dlatego nawet jeśli czasami mam siebie dosyć, nawet jeśli nie mam ochoty patrzeć na twarz, która spoziera na mnie złowrogo ze szklanej tafli nad zlewem w łazience, nawet jeśli zmieniłabym w sobie 23 cechy, to akceptuję każdą z tych rzeczy. Taka jestem, tak mam i trudno. Taka moja uroda, że dzisiaj siebie nie lubię. Ale kocham w sobie to, że potrafię się do tego przyznać.

Uzupełniający tematycznie tekst jest tu: Jak zaakceptować siebie? Najpierw pogódź się z tym, że nie jesteś fajna.

Cytaty: Nathaniel Branden; Zdjęcie: visualhunt.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *